Ga naar inhoud
Thuisbatterij plug and play 5kWh: gids 2026
Basiskennis

Thuisbatterij plug and play 5kWh: gids 2026

Thuisbatterij plug and play 5kWh: vergelijk Zendure, Marstek, Anker en EcoFlow op prijs, laadvermogen en terugverdientijd. Alles wat u moet weten in 2026.

8 min lezen

Een thuisbatterij plug and play 5kWh kost in 2026 tussen €1.299 en €2.500 inclusief btw, u sluit hem aan op een gewoon stopcontact, en de terugverdientijd ligt bij een vast energiecontract op 4 tot 7 jaar, bij een dynamisch contract kan dat dalen naar 3 tot 5 jaar.

Korte samenvatting

  • Aanschafprijs loopt uiteen van €1.299 (Marstek Venus E) tot €2.500 (EcoFlow PowerOcean Mini) inclusief 21% btw.
  • Netto bruikbare capaciteit bedraagt in de praktijk 3,8–4,6 kWh, ondanks de “5 kWh” op de verpakking.
  • Meldingsplicht bij de netbeheerder geldt voor elke invoedende installatie; boven 800W wordt actief gecontroleerd.
  • Zonder IEC 62619-certificering (plus CE door een notified body) kan uw verzekeraar brandschade weigeren te vergoeden.

Welke modellen zijn er en wat zijn de actuele prijzen?

In 2026 zijn vier modellen marktleider in het 5 kWh-segment voor Nederlandse huishoudens. De Marstek Venus E is de goedkoopste serieuze optie (€1.299–€1.599) en hanteert LFP-cellen met een DoD van 96%. De Zendure AIO 2400 kost €1.499–€1.799 en heeft een ingebouwde omvormer van 2.400W, waarmee hij de batterij bij een zonnepiek van 2,5–3,5 kW in circa 1,9 uur volledig laadt. De Anker Solix C1000 (inclusief uitbreidingsbatterij) zit op €1.800–€2.200 en levert een volwassener app-ecosysteem. De duurste in dit rijtje is de EcoFlow PowerOcean Mini (€2.000–€2.500), die compenseert met een langere garantieperiode.

Prijsverschillen zijn geen toeval. Drie factoren bepalen waar een model in de range landt: het ingebouwde omvormervermogen (800W tot 2.400W), de softwarerijpheid voor dynamische sturing, en de garantieduur (5 tot 10 jaar). Marstek en Zendure zijn agressiever geprijsd; Anker en EcoFlow bieden doorgaans betere integratiemogelijkheden en langere garanties. Kijk dus verder dan de prijs per kWh, de totale gebruikskosten over de levensduur tellen mee.

Wilt u ook grotere systemen vergelijken? Op onze pagina over thuisbatterij prijs vergelijken vindt u een overzicht van alle capaciteitsklassen.

Aanschafprijs plug-and-play 5 kWh per merk (middAanschafprijs plug-and-play 5 kWh per merk (middMarstek Venus E€1.449Zendure AIO 2400€1.649Anker Solix C1000€2.000EcoFlow PowerOcean Mini€2.250
Bron: marktonderzoek 2026
ModelPrijs (incl. btw)LaadvermogenNetto kWh (realistisch)GarantieDynamische sturing
Marstek Venus E€1.299–€1.599800–1.500W4,2–4,4 kWh5 jaarTijdschema’s, geen realtime prijskoppeling
Zendure AIO 2400€1.499–€1.7992.400W4,3–4,6 kWh5 jaarMQTT, HomeWizard via Home Assistant
Anker Solix C1000€1.800–€2.2001.600W4,0–4,4 kWh10 jaarTime-of-use app, geen open API
EcoFlow PowerOcean Mini€2.000–€2.5002.000W3,8–4,5 kWh10 jaarAPI aanwezig, beperkt gedocumenteerd

Wat betekent ‘5 kWh’ op de verpakking echt?

Het hardnekkigste misverstand bij een thuisbatterij plug and play 5kWh: de getallen op de doos zijn vrijwel altijd de brutocapaciteit. Na aftrek van de DoD-limiet (Depth of Discharge) en de roundtrip-verliezen houdt u in de praktijk 3,8–4,6 kWh over. Bij de Marstek Venus E ligt de DoD officieel op 96%, maar gebruikers in Zeeland en Zuid-Holland meten gemiddeld 4,2–4,4 kWh onder reële omstandigheden. Goedkopere importmodellen met NMC-cellen en een DoD van 80% kunnen zelfs dalen tot 3,5 kWh effectief.

Daar bovenop komt het rendementsverlies. Fabrikanten claimen roundtrip-efficiënties van 85–92%, maar onder Nederlandse omstandigheden, koude wintersmaanden, korte laadvensters van november tot januari, meten gebruikers realistisch 80–87%. Het stand-byverbruik van de ingebouwde omvormer (5–15W continu) vreet het resterende verschil. Per cyclus gaat er naar schatting 0,6–1,0 kWh verloren ten opzichte van wat u erin stopte. Over een vol jaar met dagelijks één cyclus loopt dat op tot 220–365 kWh verlies, een bedrag dat u mee moet rekenen in uw terugverdientijdberekening.

Vraag de verkoper of webshop altijd expliciet naar de netto bruikbare capaciteit in kWh, niet de brutocapaciteit. Milieu Centraal maakt dit onderscheid ook expliciet in haar vergelijkingsgidsen voor consumenten.

Wat is de terugverdientijd van een thuisbatterij plug and play 5kWh?

Gratis: De Onafhankelijke Thuisbatterij Koopgids 2026
Welke batterij past bij jou en loont die nog ná 2027? 8 merken eerlijk vergeleken.
Download →

Bij een vast energiecontract van €0,28–€0,32 per kWh en dagelijks één volledige cyclus van netto 4,0–4,5 kWh levert de batterij jaarlijks €400–€520 besparing op. Op een aanschafprijs van €1.299–€2.500 resulteert dat in een terugverdientijd van ruwweg 4 tot 7 jaar, afhankelijk van het model en het aantal werkelijke laadcycli.

Op een dynamisch contract. Tibber of Frank Energie, met een gemiddeld prijs-dal-verschil van €0,08–€0,15 extra arbitragevoordeel per kWh stijgt de jaarlijkse besparing naar €550–€750. Dan daalt de terugverdientijd naar 3 tot 5 jaar. Drie aannames bepalen de uitkomst het sterkst: het daadwerkelijk behaalde aantal cycli per jaar (250 is realistisch, 365 is optimistisch), de energieprijs inclusief prijsspreiding, en de batterijdegradatie na 10 jaar.

Vergeet ook de afschaffing van de salderingsregeling per 1 januari 2027 niet. Daarna daalt de waarde van teruggeleverde zonnestroom, waardoor zelf opgeslagen stroom relatief aantrekkelijker wordt. Op onze pagina over de salderingsafbouw in 2027 leest u hoeveel dat per jaar scheelt.

Geraamde jaarlijkse besparing: vast vs. dynamiscGeraamde jaarlijkse besparing: vast vs. dynamiscVast tarief€460Dynamisch (Tibber/Frank)€650
Bron: marktonderzoek 2026

AC-koppeling versus DC-koppeling: wanneer kantelt het nadeel?

Een plug-and-play batterij werkt AC-gekoppeld. Dat betekent twee conversiestappen extra ten opzichte van een hybride omvormer met DC-koppeling: zonnestroom gaat van DC naar AC (verlies circa 3–5%), vervolgens laadt de batterijomvormer die AC terug naar DC (nogmaals 3–5%), en bij ontlading volgt de laatste DC-naar-AC-stap. Totaal roundtrip-verlies bij AC-koppeling: realistisch 15–22% versus 8–12% bij DC-koppeling. Jaarlijks kost dat verschil u naar schatting 50–120 kWh extra.

De vuistregel: bij zonnepaneelopbrengsten boven 3.500 kWh per jaar en dagelijks snel laden begint DC-koppeling financieel duidelijk te lonen. Onder 2.500 kWh per jaar is het verschil in terugverdientijd kleiner dan één jaar, en is plug-and-play de pragmatische keuze. Meer over dit onderscheid staat in ons artikel over de hybride omvormer versus AC-koppeling.

Meldingsplicht en veiligheid: wat regelt u vooraf?

Volgens de aansluit- en transportvoorwaarden van Netbeheer Nederland geldt een meldingsplicht voor elke invoedende installatie, ongeacht het vermogen. De praktische grens waarbij netbeheerders actief toetsen, ligt bij enkelfasige systemen op 800W terugleververmogen. Driefasige systemen zijn vrijwel altijd meldingsplichtig vanaf de eerste watt. Melden via het portaal van uw netbeheerder kost vijf minuten en voorkomt dat uw aansluiting bij een storing tijdelijk wordt beperkt.

Wie de melding oversloeg, riskeert meer dan een beperkte aansluiting. Uw inboedel- of opstalverzekeraar kan brandschade afwijzen als een niet-gemelde installatie de oorzaak is. Die verwijzing naar de polisvoorwaarden is geen theoretisch risico: Centraal Beheer, Interpolis en OHRA hanteren allemaal clausules die eisen dat elektrische apparatuur conform geldende normen gecertificeerd is.

Welke certificering heeft u minimaal nodig?

CE-markering is de wettelijke minimumeis voor verkoop in de EU. Voor thuisbatterijen is IEC 62619 de internationale norm voor stationaire lithium-systemen; EN 50604-1 is de Europese pendant. De ondergrens die serieuze verzekeraars hanteren: IEC 62619 plus CE door een geaccrediteerde Europese notified body. Importmodellen via AliExpress of directe Chinese webshops leveren soms een CE-markering op basis van een zelfverklaring, dat is technisch onvoldoende. Controleer het certificaatnummer in de EU NANDO-databank en bevestig schriftelijk bij uw verzekeraar dat het model gedekt is, vóór u het apparaat aansluit.

Drie installatiefouten die regelmatig misgaan

  • Gedeelde groep: aansluiting op een groep met andere verbruikers kan bij ontlading de groepsbeveiliging overbelasten, met stroomuitval of kabelbrand als gevolg.
  • Slechte ventilatie: plaatsing in een afgesloten berging of onder een trap. LFP-cellen produceren bij laden warmte en hebben luchtcirculatie nodig.
  • Gebrekkige aarding: in oudere woningen (Friesland, Drenthe) met een TT-schema kan een ontbrekende of slechte aardverbinding leiden tot gevaarlijke lekstromen.

Een inspectie achteraf door een erkend installateur kost €75–€150 en herstelt uw verzekeringsdekking. Meer over veiligheidsregels per locatie leest u in ons artikel over de beste plaatsing van een thuisbatterij.

Welke modellen ondersteunen echt dynamische prijssturing?

De belofte van “smart charging” verschilt per merk sterk van de dagelijkse realiteit. De Zendure AIO 2400 ondersteunt MQTT en werkt redelijk samen met HomeWizard via Home Assistant, hoewel Nederlandse gebruikers op forums regelmatig melden dat firmware-updates met vertraging uitkomen. De Anker Solix heeft een eigen app met time-of-use-programmering, maar een gedocumenteerde P1-integratie of open API ontbreekt; koppeling via Home Assistant vereist community-workarounds. De EcoFlow PowerOcean Mini heeft een API, die echter beperkt gedocumenteerd is voor derde partijen.

De Marstek Venus E scoort het zwakst op dit punt: de app biedt tijdschema’s, maar geen realtime prijskoppeling aan een dynamisch tarief. Wie serieuze arbitrage nastreeft op een contract bij Tibber of Frank Energie, kiest een model met gedocumenteerde API of MQTT-ondersteuning en test dit vóór aankoop aan de hand van ervaringen op het Home Assistant Community-forum. Meer over slim laden op dynamische prijzen staat in ons artikel over de thuisbatterij gekoppeld aan een dynamisch contract.

Laadvermogen en zonnepanelen: wordt de batterij op tijd gevuld?

Een 800W-model heeft bij een netto batterijcapaciteit van 4,5 kWh circa 5,5 uur laadtijd nodig. In Nederland mist u daarmee bij bewolkte middagen structureel 20–40% van de potentiële laadtijd. Gebruikers in Noord-Holland en Groningen rapporteren dat ze in de periode april tot augustus gemiddeld 60–75% van de capaciteit vullen op een bewolkte dag met een 800W-lader.

De Zendure AIO 2400 op 2.400W laadt dezelfde batterij in circa 1,9 uur, haalbaar als het huishoudverbruik op dat moment laag is. De vuistregel: bij 8 tot 10 zonnepanelen (piek 2,5–3,5 kW) is minimaal 1.500W laadvermogen aan te raden voor zelfconsumptie. Een 800W-model is alleen zinvol als u primair arbitrage nastreeft en de batterij ’s nachts goedkoop oplaadt via het net. Voor het berekenen van de juiste capaciteit voor uw specifieke situatie, gebruik dan onze gids over de grootte van een thuisbatterij berekenen.

Geldt de 0% btw-regeling voor een plug-and-play batterij?

De 0% btw-regeling voor zonnepanelen op woningen geldt per 1 januari 2023 voor de levering én installatie als onderdeel van een zonnepanelensysteem, gefactureerd als geheel door een btw-ondernemer. Een losse plug-and-play batterij die u via een Nederlandse webshop koopt zonder gelijktijdige zonnepanelen-installatie valt in de meeste gevallen gewoon onder het 21% btw-tarief. De Belastingdienst bevestigt dit in haar Q&A: de nultarief-maatregel is leveranciers- en installatiegericht, niet productgericht.

Rechtstreekse import uit Duitsland of via platforms als AliExpress geeft geen recht op de Nederlandse 0%-faciliteit. U betaalt de buitenlandse btw of importrechten, en de Nederlandse regeling is niet van toepassing. Meer over de fiscale regels en btw-teruggave leest u op onze pagina over thuisbatterij btw terugvragen.

Is een plug-and-play 5 kWh batterij ook zinvol als huurder?

Voor huurders zonder toestemming voor een vaste installatie is de plug-and-play batterij in theorie de enige serieuze optie voor stroomopslag. De financiële businesscase is echter smal. Met minder dan 6 zonnepanelen (opbrengst onder 1.500 kWh per jaar) en een vast energiecontract loopt de terugverdientijd op tot 10–15 jaar, voor de meeste huurders onrealistisch.

Aantrekkelijk wordt het onder drie minimumcondities: minimaal 6 tot 8 zonnepanelen via een akkoord met verhuurder of VvE met een jaaropbrengst boven 2.000 kWh, een dynamisch contract bij Tibber of Frank Energie met serieuze prijsspreiding, en een aanschafprijs onder €1.500. In dat scenario daalt de terugverdientijd naar 6–9 jaar, bespreekbaar voor een huurder die al 4 tot 5 jaar op hetzelfde adres woont. Arbitrage zonder zonnepanelen, ’s nachts goedkoop laden, overdag ontladen, levert naar schatting €150–€250 per jaar op bij actief beheer op een dynamisch tarief. Lees ook onze gids over toestemming van de verhuurder voor een thuisbatterij.

Onze analyse: de Zendure AIO 2400 biedt in 2026 de beste balans voor huishoudens met 8 tot 10 zonnepanelen en een dynamisch contract. Het hoge laadvermogen (2.400W) vult de batterij in minder dan twee uur op tijdens een zonnige middag, en de MQTT-ondersteuning maakt koppeling met HomeWizard via Home Assistant mogelijk. Bij een middenprijs van €1.649, een netto rendement van circa 83% en 250 werkelijke cycli per jaar bedraagt de geschatte jaarlijkse besparing op een dynamisch contract €580–€650, een terugverdientijd van 2,5 tot 3 jaar. De Marstek Venus E is €200 goedkoper, maar het ontbreken van realtime dynamische sturing kost u jaarlijks €100–€150 aan gemiste arbitragewinst, een verschil dat de lagere aanschafprijs in vier jaar tijd tenietdoet.

Conclusie: voor wie is een plug-and-play 5kWh thuisbatterij de juiste keuze?

Een thuisbatterij plug and play 5kWh is het meest geschikt voor huishoudens met 6 tot 10 zonnepanelen, een jaarverbruik van 3.000–4.000 kWh, en de wens om zonder ingrijpende installatie te starten met zelfconsumptie of arbitrage. Kies een model met minimaal 1.500W laadvermogen als zelfconsumptie uw doel is; kiest u primair voor arbitrage op een dynamisch contract, dan is ook een 800W-model bruikbaar mits u beschikt over een gedocumenteerde API of MQTT-koppeling.

Meld de installatie altijd vooraf bij uw netbeheerder, controleer het IEC 62619-certificaat via de NANDO-databank, en sluit de batterij aan op een eigen groep. Die drie stappen kosten u samen minder dan een halve dag maar beschermen uw verzekeringsdekking voor de volledige levensduur.

Overweegt u op termijn een groter systeem? Bekijk dan onze vergelijking van de thuisbatterij van 10 kWh of lees meer over de Marstek thuisbatterij specificaties en beoordeling.

Veelgestelde vragen

Wat kost een plug-and-play thuisbatterij van 5 kWh in 2026?

De aanschafprijs loopt uiteen van €1.299 (Marstek Venus E) tot €2.500 (EcoFlow PowerOcean Mini) inclusief 21% btw. Het prijsverschil wordt bepaald door laadvermogen, softwarerijpheid en garantieduur.

Moet ik een plug-and-play thuisbatterij melden bij de netbeheerder?

Ja, voor elke invoedende installatie geldt een meldingsplicht. Boven 800W terugleververmogen wordt bij enkelfasige systemen actief gecontroleerd; melding kost vijf minuten en voorkomt problemen met uw verzekering.

Hoeveel kWh kan ik werkelijk gebruiken van een ‘5 kWh’-batterij?

In de praktijk 3,8–4,6 kWh, afhankelijk van de DoD-limiet en roundtrip-verliezen. De “5 kWh” op de verpakking is vrijwel altijd de brutocapaciteit bij ideale omstandigheden (25°C).

Wat is de terugverdientijd van een thuisbatterij plug and play 5kWh?

Bij een vast energiecontract 4 tot 7 jaar; bij een dynamisch contract (Tibber, Frank Energie) 3 tot 5 jaar. Het aantal werkelijke laadcycli per jaar en de energieprijs hebben de grootste invloed op de uitkomst.

Welk model heeft de beste koppeling met Home Assistant en dynamische tarieven?

De Zendure AIO 2400 scoort in 2026 het best: MQTT-ondersteuning maakt koppeling met HomeWizard via Home Assistant mogelijk. De Marstek Venus E biedt alleen tijdschema’s zonder realtime prijskoppeling.

Valt een losse plug-and-play batterij onder de 0% btw-regeling?

Nee, een losse batterij zonder gelijktijdige zonnepanelen-installatie valt onder het reguliere 21% btw-tarief. De nultariefmaatregel geldt alleen als de batterij als onderdeel van een zonnepanelensysteem wordt geleverd en geïnstalleerd door een btw-ondernemer.

Welke veiligheidscertificering is vereist om gedekt te blijven door mijn inboedelverzekering?

IEC 62619 plus een CE-markering afgegeven door een geaccrediteerde Europese notified body zijn de minimumeis. Controleer het certificaatnummer in de EU NANDO-databank en bevestig de dekking schriftelijk bij uw verzekeraar vóór installatie.

Thuisbatterijmagazine Team

Broncontrole

Onafhankelijk redactieteam

Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024

Laatst bijgewerkt:

Cijfers gecontroleerd bij

CBSACMRVOMilieu CentraalNetbeheer NederlandRijksoverheid
Geen betaalde vermeldingenOnze werkwijze
Gratis gids · onafhankelijk
De Onafhankelijke Thuisbatterij Koopgids 2026
Welke thuisbatterij past bij jou, en loont die nog ná het einde van saldering in 2027? 8 merken eerlijk vergeleken, zonder verkooppraatje.
Download de gratis gids →

Gratis adviesgesprek aanvragen

Vrijblijvend en zonder verplichtingen

Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.

Uw gegevens worden niet gedeeld met derden. Lees ons privacybeleid.